WTF dňa: Mktg riaditeľ @O2_CZ tvrdí, že dobrým CDMA nahradzujú zúfalé 3G

Když jsme u technologie 3G – kdy přestane být Česká republika v oblasti pokrytí 3G prázdným ostrůvkem uprostřed Evropy?

Situace s 3G v České republice je samozřejmě specifická, pokud ji srovnáte se zbytkem Evropy, nicméně je nutné vysvětlit zákazníkům, jaké jsou  vlastnosti jednotlivých technologií. 3G standard, jak byl nadefinován, je postaven na frekvencích 2,1 Ghz. Ty mají své limity například v oblasti pokrytí budov, které je velmi špatné. Čím větší frekvence, tím menší pokrytí v budovách a také rozšíření v oblastech, jako jsou hory nebo méně obydlená místa. Vinou podstatně menšího poloměru vysílače je pokrytí sítí 3G velmi neekonomické.

Taková situace je ale i v jiných zemích. Proč má být u nás více limitující než jinde? V okolních státech jsou taky hory.

Asi takto: My jsme našim zákazníkům nabídli datové služby postavené na technologii CDMA. A když se podíváte na naše pokrytí datovými službami, tak jsme ho měli historicky vždycky nejlepší. Ale volili jsme jinou technologii, běžící na pásmu 450 Mhz, a de facto už před pěti lety jsme jako jediní v Česku nabídli pokrytí mobilním rychlým internetem více než 80 % mobilních zákazníků. Tehdy jsme při rozhodování zvažovali různé technologie. K mání bylo CDMA na pásmu 450 Mhz, potom 3G a výhledově LTE, které umožňuje i využití frekvenčních pásem kolem 800 Mhz, a tím také efektivní postavení sítě. Ten proces na sebe velmi logicky navazuje. Technologie CDMA v budoucnosti nahradí technologie LTE na frekvenčním pásmu, které je ekonomicky udržitelné a umožní efektivně pokrýt celou Českou republiku. Proto bych oponoval: My jsme byli jediní z operátorů, kdo dlouhodobě nabídnul nejlepší pokrytí datovými službami v Česku.

Potreboval by som poradiť, ako mi to skvelé pokrytie CDMAčkom pomôže k rýchlejšiemu a spolahlivejšiemu internetu v mojom GSM telefóne. Nejaké tipy?

  • Jan Solar

    A jak mi CDMA nacpou do meho 3G modulu v notebooku?