Šest kotev, které táhnou Apple ke dnu

Když v květnu roku 2001 Steve Jobs otvíral první značkový obchod Applu v americkém McLeanu, prohlásil, že by chtěl co nejdříve ukousnout alespoň pět procent z tržního koláče právě pro Mac OS, počítače Apple Mac a notebooky MacBook. Podařilo se a i v globálním srovnání na StatCounteru se dnes mohou operační systémy řady Mac OS X pyšnit necelými sedmi procenty. Za oceánem se pak jablečný systém dere nad 14 procent (opět podle StatCounteru).

trzni podily os.png
Globální tržní podíly operačních systémů podle StatCounteru
V podstatě se nic neděje, Windows Vista klesá, XP také, ale když to sečtete,
Windows jako celek je naprosto neohrožený – díky Widnows 7

Proč to ale není alespoň 40 procent? Steve Jobs je jeden z nejcitovanějších mužů planety, jeho bílé produkty neuniknou pozornosti snad nikoho ze čtenářů a vždy vzbudí zájem. Kapesní iPod se za oceánem stal absolutním standardem a synonymem osobního hudebního přehrávače (to mi potvrdí každý, kdo se procházel po ulicích libovolné americké metropole) a také iPhone, ačkoliv dnes soupeří s populárním Androidem, zůstává nepsaným králem chytrých dotykových telefonů. Proč tedy Apple není pánem i v segmentu „nudných“ počítačů?

Důvodů je celá hromada a dobrá polovina z nich je ryze subjektivní. Co vadí jednomu, vyhovuje druhému. Co považuje za nedostatek první, vynáší k nebesům druhý. Není to jednoduché, přesto se o to pokusím. Stejné odpovědi nedávno hledal i magazín Betanews a já se je s ostatními v redakci pokusím rozšířit o několik dalších kousků.

Pekne napísané – tradične dobrá žurnalistika od @jakubcizek

  • Dušan Šimonovič

    Aha, počítače včerajška, bez ktorých tie "zariadenia zajtrajška" od Apple nejdú ani začať používať? iPad ani iPhone sa NEDÁ začať používať bez spolupráce iTunes. Apple je firma, ktorá dosť smutne zaspala a stále nemá cloud riešenie pre tieto veci – sú asi úplne najviac pozadu s prechodom do Cloudu ako sa len dá. Som si dnes prečítal http://mobil.idnes.cz/sef-applu-nechceme-byt-znacka-jen-pro-bohate-fez-/iphone.asp?c=A110301_204621_iphone_ram a aby sa to podarilo (nejaký lacný iPhone či iPad pre masy) tak musia vyriešiť závislosť na ultra retardovaných iTunes.