Koľko vlastne berie doktor?

Niežeby to bol ten najdôležitejší parameter, pretože motivácia funguje dosť odlišne, ale našiel som si ročenku za rok 2008 a tam túto tabuľku

Tabulka

V nej vidím ako asi v médiách došli k údaju o priemernom plate – 45 781 Kč v hrubom berú “lékaři a zubní lékaři”. A teraz by ma veľmi zaujímalo, odkiaľ sa toto číslo zobralo, keď som vyvolal u svojich followers také vášnivé reakcie na tému počet hodín/mzda v zdravotníctve. Rozchádza sa táto ročenka v definícii doktora s ľuďmi, o ktorých sa píše tu http://www.ct24.cz/domaci/101492-dekujeme-odchazime-vzkazuji-doktori/ – ako je na tom tých 3 000 potencionálnych expatov?

Neberte si to zle, nechcem nikoho prácu v zdravotníctve znevažovať, ale táto PR aktivita ma trochu nakopla, pretože to silne pripomína silácke reči.

  • sylva

    máš můj obdiv, žes to nenechal usnout-)údaje z uzis.cz jsou zajímavé, ale máš pravdu, že míchat lékaře se zubaři je divné – nejsem si ani jistá, jak srovnávají platy lékařů ve státním sektoru a u těch soukromých…jinak souhlasím s @andreizinha i s Janem: oficiální statistiky jsou zkreslující – ani jeden z mých přátel lékařů (víc než 10-15 let praxe) průměrný plat nemá (všichni tři jsou v nesoukromých nemocnicích). je to podobné jako ve školství: většina lidí učitelům závidí prázdniny a ten krásný průměrný plat (kolik že to je údajně teď? 23 500?), přitom po 10 letech na něj nikdo nedosáhne. tedy, pokud (jako ve zdravotnictví…) neleze řediteli do zadku, neumá nadúvazek nebo ještě třídnictví). rozdíl mezi soukromou, církevní a "státní" školou je přitom z hlediska platu minimální (i když ano, jsou výjimky mezi soukromými školami, pokud mají sponzory nebo vysoké školné). na vysokých školách je přitom situace ještě tristnější než na středních a základních. platí tedy to, co ve zdravotnictví: čím větší odbornost a specializace, tím větší nezájem státu pracovníka odměnit (zase:v soukromém sektoru je situace specifická).